Кожне підприємство є складною системою, що зазнає впливу різних внутрішніх і зовнішніх чинників ризику – причин або рушійних сил, що породжують ризик. Прояв цих чинників породжує невизначеність, при цьому у підприємства є можливість одержати прибуток або зазнати збитків.
Чинники ризику можуть мати різну природу. Вони можуть бути закладені в організації діяльності або в стратегії підприємства, або виступати результатом дій керівництва чи окремих працівників підприємства. Ризики можуть бути наслідком внутрішніх для підприємства рішень або впливу зовнішнього середовища – дій конкурентів, постачальників, громадської думки, зміни кон'юнктури ринку, відсутності повноцінної інформації та т. ін.
Найбільшою мірою на рівень економічного ризику в ринкових умовах зазвичай впливають наступні чинники:
Рідше зустрічаються, але за рівнем збитку є набагато більш тяжкими наступні форс-мажорні обставини:
В Україні процес розвитку ринкових відносин пов'язаний з дією специфічних чинників і видів ризику, зокрема таких, як:
Зовнішні чинники являють собою умови, котрі суб'єкт ризику, як правило, не може змінити, але повинний враховувати, оскільки вони впливають на функціонування підприємства та його успіх на ринку. Зовнішні чинники ризику можна розподілити на чинники прямого впливу та чинники непрямого впливу. Чинники прямого впливу безпосередньо впливають на рівень ризику.
До чинників прямого впливу належать:
Чинники непрямого впливу можуть не справляти прямого негайного впливу на рівень ризику, але сприяють його зміні.
До чинників непрямого впливу належать:
Отже, всі наведені чинники тісно взаємопов'язані між собою, тому посилення чи послаблення дії одного чинника може призводити до зміни сили впливу інших, окремі чинники можуть підсилювати дію один одного. Це потребує використання комплексного підходу до аналізу та оцінки ризиків.